Nie wszystko jest tym, na co wygląda - Wybrani CJ Daugherty

Wyobraź sobie, że z dnia na dzień znika z Twojego życia najważniejsza dla Ciebie osoba. Bez słowa wyjaśnienia nagle jej brakuje. Wszyst...Wyobraź sobie, że z dnia na dzień znika z Twojego życia najważniejsza dla Ciebie osoba. Bez słowa wyjaśnienia nagle jej brakuje. Wszystkie miejsca i momenty, jakie wypełniała swoją obecnością nagle zioną nieprzeniknioną pustką. Ciągle zmuszają Cię do jednej, najtrudniejszej refleksji: dlaczego? Jak się w takiej sytuacji zachowujesz?

Allie poznajemy w momencie, kiedy kolejny raz zostaje aresztowana przez policję. Po niewytłumaczalnym zniknięciu jej brata wzorowa uczennica i dobra córka zmieniła się nie do poznania. Buntem, złością i nonkonformizmem chce zagłuszyć krzyk samotności w swojej głowie. Rodzice dziewczyny czują się coraz bardziej bezradni. W związku z tym decydują się na umieszczenie córki w szkole z internatem. Allie nigdy wcześniej nie słyszała o Akademii Cimmeria; to właśnie tam trafia nastolatka. To, czego dowiedziała się na miejscu, to fakt, że z pewnością nie jest to miejsce odpowiednie dla niej. Do Cimmerii należą uczniowie, których rodzice mają duże wpływy w świecie i jeszcze większe pieniądze na koncie. Słowem, Akademia to zbieranina snobów z kraju i zagranicy (są tu również ludzie na wymianie międzynarodzowej). Allie powzięła sobie za punkt honoru, że będzie nienawidzić wszystkiego, co związane jest choćby w małym stopniu z jej obecną szkołą. Jak się okazało, dziewczynie zaczęło się tam podobać, szybciej niż ktokolwiek mógłby przypuszczać.

Temat wszelakich szkół, akademii czy innych tego typu miejsc był już przerabiany na każdy możliwy sposób przez autorów z każdego zakątka świata. Pomyśleć można, że Daugherty nie miała już możliwości wykrzesania czegoś oryginalnego przy pisaniu swojej serii. Osadzając całą akcję w szkole, mogła stworzyć którąś z kolei średniawą historię o rozwydrzonych nastolatkach. Nic bardziej mylnego! Jeśli myślisz, że to następna taka opowiastka, koniecznie sięgnijcie po pierwszy tom, by przekonać się, w jak wielkim błędzie jesteś.

„Nie wszystko jest tym, na co wygląda, a ludzie nie zawsze są tymi, za których się podają.” *

Wbrew pozorom, Wybrani nie jest kolejną historią o wampirach, aniołach, zombie, wilkołakach, kotołakach, mlekołakach.. (Ejej, zapędzam się) czy jakichkolwiek innych nadnaturalnych stworzeniach. Bohaterami książki są zwykli ludzie, ze zwykłymi problemami i zwykłymi (hmm, może tym razem nie do końca) przygodami. Allie w Cimmerii poznaje ekscentryczną Jo, z którą się zaprzyjaźnia. Ale co wysuwa się na pierwszy plan to specyficzny trójkąt, w jakim dziewczyna mimowolnie się znajduje. Sylvain – przystojny Francuz, zabiegający o jej względy i Carter – wyalienowany chłopak, którego tajemniczość sprawia, że dziewczyna początkowo żywi do niego niekoniecznie przyjazne uczucia. Kolejne strony dowodzą tego, jak wielki ogrom pracy autorka włożyła w nakreślenie bohaterów. Każdy ma swój niepowtarzalny charakter, a razem tworzą barwną i niezwykle ciekawą społeczność, którą, przyznam się szczerze, z miejsca pokochałam.

Mimo, że wątek miłosny przeplata całą fabułę, jest on na tyle subtelny i neutralny, że nie razi, a książka nadal zachowuje swój urok. Uwagę czytelnika skupiają przede wszystkim elementy akcji, które autorka dawkuje nam w doskonale przemyślany sposób. Jednak po lekturze książki można odczuwać rozczarowanie. Bynajmniej (w moim przypadku) nie jest ono związane z jakimkolwiek niedopracowaniem ze strony C. J. Po prostu pierwszy tom serii nie zdradza nam zbyt wielu rozwiązań zagadek, jakie nagromadziły się w toku całej powieści. Rekompensuje to jednak fakt, jak zadziwiające były te, które jednak zostały obnażone. I fakt, że to dopiero pierwsza część całej historii. Nie mogło się to skończyć inaczej, jak tylko tym, że od razu po skończeniu książki sięgnęłam po Dziedzictwo, które na szczęście miałam na swojej półce (recenzja również niebawem).

“Oczywiście, że coś się stało, Allie! (...) Wszyscy kłamią - Machnęła ręką w jej stronę. - A ty o niczym nie wiesz. Nie powiedzą ci prawdy, ponieważ nie wiedzą dlaczego tu jesteś. Ani kim jesteś. Kim jesteś, Allie Sheridan?”*

C. J. Daugherty serwuje nam coś zupełnie odstającego od obecnej normy młodzieżowych powieści. Nie ma w niej czarów, końca świata ani globalnych katastrof. Jest natomiast przyjaźń, miłość, walka i poświęcenie. Wybrani to coś więcej niż zwykła młodzieżówka. Czego więcej można w niej szukać? Najlepiej przekonać się samemu.


* - cytaty z książki

Tytuł: Wybrani Tytuł oryginału: Night School Autor: C. J. Daugherty Wydawnictwo: Moondrive (Otwarte) Moja ocena: 8/10

Zobacz również

6 komentarze

 1. Ostatnio miałam chrapkę na jakąś lekką, młodzieżową powieść. Chętnie przeczytam Wybranych, zwłaszcza, że wiele jest w internecie pozytywnych recenzji tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. C.J. zachwyciła mnie zarówno swoją osobą, jak i Wybranymi. Czytając byłem jednak odrobinę zawiedziony, o czym można zresztą przeczytać u mnie. Ale nie zarażam się, tylko czekam na okazję do przeczytania trzeciego tomu, bo czeka już u mnie na półce! :)

  Nominowałem Cię do TAGu "Czytelnicze nawyki" na REVIEW, jestem bardzo ciekaw Twoich odpowiedzi :) Pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt, ja troszkę zawiodłam się na "Dziedzictwie", co nie zmienia faktu, że i tak seria baardzo mi się spodobała :) Muszę zacząć kombinować, skąd by tu wziąć pieniądze na kolejne tomy :P

   Dziękuję bardzo za nominację, na pewno z niej skorzystam :)

   Usuń
 3. Strasznie mnie wciągneła, ale kolejne tomy niestety trochę słabsze. Jednak tę serię polecam każdemu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O kurcze. Przyznam, że czytałam już wiele pochwał na temat tej książki, ale dopiero Twoja recenzja przekonała mnie że warto ją przeczytać. Myślałam, że to bardziej książka dla młodzieży, ze słabym trójkątem miłosnym, ale teraz chętnie po nią sięgnę :)
  Pozdrawiam,
  http://magiel-kulturalny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie cieszę się niezmiernie, że udało mi się Ciebie do niej zachęcić :)
   Pozdrawiam!

   Usuń