Witajcie w Le Cirque des Reves - Cyrk Nocy Erin Morgenstern

Witajcie w Le Cirque des  Rêves: w namiotach w biało – czarne paski czekają na was niezwykłe przeżycia, można się tam zgubić w gąsz...Witajcie w Le Cirque des Rêves: w namiotach w biało – czarne paski czekają na was niezwykłe przeżycia, można się tam zgubić w gąszczu chmur, przechadzać po bujnym ogrodzie z lodu i podziwiać jak wytatuowana kobieta guma wciska się do szklanego pudełka. W tym świecie iluzji rozgrywa się zaciekła rywalizacja – pojedynek dwojga magików, Celii i Marca, których od dzieciństwa szkolili właśnie w tym celu władczy nauczyciele. […] Rywale nie wiedzą, że cyrk jest areną niecodziennej bitwy, w której bronią jest wyobraźnia. Kiedy zaś Celia i Marco dadzą się ponieść uczuciu, ich mistrzowie zdecydują się na bezwzględną interwencję. [źródło: wydawnictwo Świat Książki]

Kogo nie cieszy książka kupiona za równowartość ¼ oryginalnej ceny? Robiąc zakupy na Taniej Książce, moją uwagę przykuła szczególnie piękna okładka i ta śmiesznie niska cena. Zamówiłam Cyrk Nocy (wraz z 15 innymi książkami) już jakiś czas temu i od razu zaczęłam ją czytać. Szło mi świetnie i już prawie ją skończyłam, ale.. nie wiedzieć czemu odłożyłam. Moje drugie podejście do niej zakończyło się już doczytaniem książki, a moje wrażenia po niej przeżywam do dziś (będzie już jakiś tydzień po skończeniu).

W pierwszej kolejności koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, jak pięknie autorka wykreowała całe otoczenie w swojej książce. Myślę, że nie skłamię, jeśli powiem, że to jakby obraz namalowany słowami. Magiczny świat Cyrku Snów jest przedstawiony tak dokładnie i tak barwnie, że zatracając się lekturze odczuć możemy, jakby akcja toczyła się wręcz wokół nas. Mnogość przedstawionych miejsc jest tak różnorodna, że czytając Cyrk nocy nadziwić się nie mogłam, jak wielką wyobraźnię musi mieć pani Morgenstern.

Główni bohaterowie nie zawładnęli bezgranicznie moim sercem, niestety. Chociaż, gdy się dłużej zastanowię, dochodzę do wniosku, że owszem, zakochałam się. Kwestia kluczowa: czy główni bohaterowie to Celia i Marco czy też jest nim sam cyrk. Dwóch toczących ze sobą niecodzienną walkę magików stanowi, jak sądzę, jedynie tło do uwypuklenia najważniejszego bohatera (tego, którego pokochałam) – samego cyrku. Cyrku, który niejako jest samodzielnie (choć niezupełnie) funkcjonującym, żywym organizmem, który odgrywa w końcu kluczową rolę w książce Erin Morgenstern. Może autorka nie dopracowała sylwetek dwóch głównych postaci, a może (w co mocno wierzę i nie chcę myśleć inaczej) zrobiła to celowo, wykorzystując właśnie taki zabieg.

Oniryzm i wszechobecna magia to coś, co towarzyszy nam na wszystkich kartach Cyrku nocy. Niezwykle udany dobór słów i subtelność języka autorki sprawia, że książkę czyta się naprawdę szybko (pomijając mój do dziś niewytłumaczony zastój w jej czytaniu). Ta obrazowość językowa, którą możemy w niej znaleźć to coś, co zdecydowanie lubię w książkach i właśnie tym najbardziej mnie urzekła.

Wreszcie, czy Cyrk Nocy przynosi wraz  z jego lekturą jakieś merytoryczne wartości? Ponadczasowa historia z magią i romansem w tle, która pokazuje, do jakich strasznych konsekwencji doprowadzić może manipulacja cudzym życiem. Miłość wszystko zwycięża, jednak ta książka ukazuje smutną rzeczywistość i skutki popełnianych kiedyś złych decyzji.


Lekturę Cyrku Nocy polecić mogę każdemu. Jest to nie tylko dramatyczny romans w niecodziennej scenerii, ale przede wszystkim magiczna baśń, która wciąga i pochłania czytelnika swoją historią.

Tytuł: Cyrk Nocy Tytuł oryginału: The Night Circus Autor: Erin Morgenstern Wydawnictwo: Świat Książki Moja ocena: 8/10

Zobacz również

9 komentarze

 1. Zdecydowanie za tą okładką poszłabym w morskie odmęty... stop, stop! Między półki biblioteczne, oczywiście :) i choć nie powinnam patrzeć tylko na front, to nie mogę przestać! Ale i "środek" wydaje się być do zjedzenia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedna z piękniejszych książek, jakie mam na swojej półce definitywnie :) i zdecydowanie radzę zajrzeć do środka! Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Książka zbiera naprawdę różne recenzje. Chciałabym ją przeczytać, chociaż mam co do niej obawy.Ale wiesz co? Nawet jeśli mnie nie zachwyci to chcę ją mieć na półce dla samej okładki... :)

  Insane z przy-goracej-herbacie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, co do recenzji, ludzie podzielili się na dwa obozy. Bo tak to z Cyrkiem Nocy jest; albo się go kocha, albo nienawidzi.. Ja (na szczęście) zaliczam się zdecydowanie do tej pierwszej :)

   Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Po pierwsze Cyrk prezentuje się przepięknie! Chętnie go bliżej poznam, bo myślę, że warto poświecić mu chwilę, skoro polecasz, wiem, że są również negatywne opinie, chętnie wyrobię sobie własną.

  https://www.youtube.com/watch?v=gDJDut_P6vYhttps://www.youtube.com/watch?v=gDJDut_P6vY

  OdpowiedzUsuń
 4. Po Twojej opinii czuję, że to zdecydowanie opowieść dla mnie, ale podobnie jak inni, słyszałam parę złych opinii...mimo wszystko, bardzo przekonuje mnie to, co napisałaś o świecie wykreowanym przez autorkę-jak malowany słowem. Skojarzyło mi się z atramentową trylogią od razu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak! Językowo to dokładnie coś w stylu Atramentowego Serca! :)

   Usuń
 5. Och, jak ja potrafię świetnie zrozumieć to odłożenie świetnej książki z niewiadomych przyczyn... a potem zabrać się za dalsze czytanie po prostu nie mogę :) Książka wydaje się naprawę interesująca, czegoś takiego chyba jeszcze nie czytałam i sama nie wiem, co o niej myśleć i czy kiedyś po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale ze mnie głupiutka osoba. Zamawiałam ostatnio książki z Taniej Książki i jakimś sposobem stwierdziłam, że to niemożliwe, że właśnie ten "Cyrk nocy" jest w takiej cenie. Nie wiem dlaczego ;P I teraz będę oczywiście żałować! Ale prędzej czy później ją dopadnę :D
  Pozdrawiam,
  http://magiel-kulturalny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń