#14 Książka, której ekranizacja jest jej profanacją

Christiane Felscherinow "My, dzieci z dworca ZOO"  "Szokująca relacja piętnastoletniej narkomanki z Berlina Zachodniego...


Christiane Felscherinow "My, dzieci z dworca ZOO" 


"Szokująca relacja piętnastoletniej narkomanki z Berlina Zachodniego.
Jako dwunastoletnia dziewczynka zaczęła palić haszysz, mając trzynaście lat sięgnęła po heroinę."

Dokładnych powodów mojego rozczarowania filmem nie pamiętam, bo i lekturę i oglądanie mam już daleko za sobą. Wiem jednak na pewno, że o ile książka po prostu mną wstrząsnęła to film pozostawił po sobie ogromny niedosyt i byłam bardzo zawiedziona, że został zrobiony tak hmm.. słabo. Kiedy książkę czytałam byłam jeszcze stosunkowo "małym" człowiekiem, tym bardziej książka była dla mnie szokująca. Wrażenie to potęgowało przeświadczenie o tym, że nie wolno mi jej czytać, no bo przecież "to nie dla dzieci" - koleżanka przyniosła mi stary, zniszczony egzemplarz wypożyczony na kartę jej starszej siostry w miejskiej bibliotece i w niego to się zaczytywałam z wypiekami na twarzy. Później (ok. III gimnazjum) jakimś sposobem mamie przypomniało się o tej książce i dostałam ją od niej w prezencie - tym samym znalazła się ona w moim osobistym księgozbiorze. Film obejrzałam w niedługim czasie po przeczytaniu książki z tą samą koleżanką, która mi ją pożyczyła. Obie byłyśmy bardzo zawiedzione; przede wszystkim tym jak wiele faktów zostało pominiętych lub potraktowanych "po łebkach". Co smutniejsze, wiele było uciętych tych wątków, które dla nas wydawały się bardzo istotne. 
Książka na pewno szokuje i mimo jej przesączenia scenami opisującymi naturę płciową człowieka nie biła po oczach erotyzmem, a po prostu atakowała dramatem całej historii, co zaś w filmie zostało nieco według mnie przerysowane, a przecież nie o to chodziło. Mimo wszystko film warto obejrzeć (to dla tych nieczytających, bo oczywiście książka to numer jeden), aby po prostu być uświadomionym.Zobacz również

2 komentarze

 1. Nigdy nie przeczytałam tej książki, widać ,że najwyższy czas.
  Nie oglądałam też filmu, dlatego nie mogę się wypowiedzieć, ale już sama wypowiedź bohaterki "od kiedy brałam" szokuje .

  OdpowiedzUsuń
 2. I think this is one of the most significant info for me.
  And i am glad reading your article. But should remark on some general things, The site style is great, the articles is really nice : D.
  Good job, cheers

  Feel free to visit my weblog - seo company manchester (www.bigmediapresence.co.uk)

  OdpowiedzUsuń