Inny Świat - Gustaw Herling-Grudziński

Tytuł: Inny Świat Autor: Gustaw Herling - Grudziński Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Zawsze interesowałam się literaturą w...

Tytuł: Inny Świat
Autor: Gustaw Herling - Grudziński
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Zawsze interesowałam się literaturą wojny i okupacji, dlatego gdy po omówionym XX – leciu międzywojennym przyszedł w szkole czas i na taką tematykę bardzo się ucieszyłam. O tyle o ile można się cieszyć, poruszając taki temat.  Książka Grudzińskiego, jak każda tego typu przynajmniej na mnie, wywarła ogromne wrażenie, a niektóre akapity, dalej rozdziały czytałam wręcz z otwartymi ustami, zastanawiając się „jak to możliwe?”.

Ciężko pisać o samej fabule książki, ponieważ trzeba sobie zadać pytanie na ile jest to przykład literatury pięknej i kiedy przechodzi ona w literaturę faktu. Grudziński opisuje śledztwo, które w jego sprawie prowadzono, a później życie jenieckie, które sam przez wyrok skazujący musiał wieść w jercewskim łagrze. Autor opowiada o konkretnych instytucjach, osobach, wydarzeniach i zwyczajach panujących w sowieckich obozach na przykładzie tego, w którym sam się znalazł.

„Inny Świat” porusza czytelnika o głębi, ukazując  prawdziwe realia i warunki, na jakie skazanych było wielu wielu ludzi jeszcze 80 lat temu. Językiem trochę poetyckim, ale niezwykle dosadnym, wręcz czasem zakrawającym o wulgarność, zdaje czytelnikom sprawozdanie z poprzednich lat swojego życia. Istotą całej książki jest myśl, że człowiek, który jest tak nieludzko traktowany i tłamszony przez drugiego człowieka powoli wyzuwa się ze swego człowieczeństwa. NIE, to nie jest główną ideą tej książki. Owszem, wiele ludzi opisanych w niej tak właśnie kończy, ale są i tacy, którzy są silni. Za wszelką cenę chcą swoją ludzkość zachować i strzegą jej jak źrenicy własnego oka. Dla ludzi żyjących w naszych czasach może bowiem być niepojęte, jak samookaleczenie czy, wydawać by się mogło, szaleńcze akty mogą być otwartą manifestacją swojego człowieczeństwa, nawet za cenę własnego życia.

Celowo nie uwzględniłam w recenzji oceny książki. Moim zdaniem takie książki nie są do oceniania, ponieważ nie a dla nich skal mierzonych liczbami. Takie lektury mają za zadanie uświadomić czytelnika, opowiedzieć mu prawdziwe historie, które działy się przecież nie tak dawno. Ku przestrodze i uwrażliwieniu odbiorców. Sama nie odważyłabym się takich książek oceniać, ponieważ dla mnie jest to wielkie źródło czystych informacji, zastrzyk historii, a także coś, co powoduje wręcz wylew nostalgicznych refleksji o przeszłości. Obowiązkowa pozycja według mnie dla każdego. Dla tyh, którzy lubią być świadomi.


Zobacz również

3 komentarze

  1. "Inny Świat" to obowiązek każdego. To opowieść, którą trzeba poznać, by wiedzieć, do czego człowiek może doprowadzic człowieka. To też ostrzeżenie. Uważam, że kady powinien przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się w stu procentach

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeżeli będę miała ochotę sięgnąć po jakąś cięższą lekturę, nie fantastyczną to na pewno po nią sięgnę :)

    OdpowiedzUsuń