#6 Książka, która sprawia, że jesteś smutny

Dzień szósty: Książka, która sprawia, że jesteś smutny Tak sobie myślę nad dzisiejszym tematem i dochodzę do wniosku, że książki, ...

Dzień szósty: Książka, która sprawia, że jesteś smutnyTak sobie myślę nad dzisiejszym tematem i dochodzę do wniosku, że książki, z którymi styczność mam obecnie wprawiają mnie we wszechobecną melancholię i smutek, bowiem są to lektury, które aktualnie są omawiane w naszej klasie na języku polskim. Mowa tu o literaturze z czasów wojny i okupacji. 
W trakcie i po przeczytaniu książki tego pokroju na myśl nasuwa mi się masa smutnych i poważnych refleksji na tematy, które były w niej poruszone. Lektury takie za każdym razem wstrząsają mną do głębi i długo jeszcze po ich zakończeniu zostają w mojej głowie - rozmyślam nad nimi i zadaję sobie ciągle jedno, za każdym razem to samo pytanie. "Dlaczego?!".
Książki, które czytam w danym momencie, nie tylko o takiej tematyce, ale każde decydują w dużej mierze o moim samopoczuciu i nastroju. Dlatego, kiedy jestem w trakcie lektury jednej z takich, pogrążam się w zadumie, a czasem nawet w rozrzewnieniu. Jestem smutna, "ciapowata" i łatwo się rozklejam z byle powodu. To właśnie za sprawą wydarzeń opisywanych w pozycjach tego rodzaju. 
Niemniej jednak takie książki polecam każdemu. Nie tylko, by dowiedzieć się prawdy o historii naszych przodków, ale przede wszystkim, aby przeżyć swoiste katharsis, zanurzając się w lekturze.

Przykładowe książki tego pokroju, które już przeczytałam:
Miriam Akavia "Jesień młodości"
Miklós Nyiszli "Byłem asystentem doktora Mengele"
Gustaw Herling - Grudziński "Inny świat"
Tadeusz Borowski "Pożegnanie z Marią"
Hanna Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem"
Aleksander Kamiński "Kamienie na Szaniec"
Zofia Nałkowska "Medaliony"

Zobacz również

4 komentarze

 1. Ja bym jeszcze dodała do tej listy "Medaliony" Zofii Nałkowskiej

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie jestem w trakcie czytania

  OdpowiedzUsuń
 3. "Chłopiec w pasiastej piżamie" John Boyne była by także świetną lekturą.

  Lubiłam te książki, ale to prawda przygnebiają ale pozwalają się zatrzymać i pomysleć nad swoim życiem

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze jej nie czytałam, ale mam zamiar. Podobno film także robi duże wrażenie

  OdpowiedzUsuń