#13 Twój ulubiony pisarz

 Dorota Terakowska to jedna z nielicznych autorów literackich, której przeczytałam więcej niż 2 książki. Tak to ze mną jakoś bywa, że opróc...


 Dorota Terakowska to jedna z nielicznych autorów literackich, której przeczytałam więcej niż 2 książki. Tak to ze mną jakoś bywa, że oprócz 7-tomowego Harry'ego Pottera (i innych uzupełniaczy serii) jakoś nigdy nie po drodze mi do książek tych samych pisarzy. Nie wiem dlaczego tak się dzieje, ale tak po prostu mam.

Wikipedia mówi: Dorota Terakowska, właśc. Barbara Rozalia Terakowska (ur. 30 sierpnia 1938 w Krakowie, zm. 4 stycznia 2004 tamże) – polska pisarka i dziennikarka.
Autorka m.in.: Próby generalnej (1986, zbiór reportaży wydany w podziemnym wydawnictwie „Nowa”), Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie(1986, debiut literacki), Władca Lewawu, Lustro pana Grymsa (1995), Córka czarownic (1992), Samotność bogów (1998), Tam gdzie spadają anioły (1999) (trzy ostatnie wyróżnione nagrodami polskiej sekcji Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych), Poczwarka (2001). W kwietniu 2003 r., za powieść Ono, otrzymała Nagrodę Krakowska Książka Miesiąca.Ukończyła socjologię na UJ. Przez wiele lat pracowała jako redaktor i publicysta w „Gazecie Krakowskiej”, „Przekroju” i „Zeszytach Prasoznawczych”; 1990 współzałożycielka i później współpracowniczka dziennika „Czas Krakowski”; 1995-1999 wiceprezes Spółdzielni Dziennikarzy „Przekrój”.
Terakowska to pisarka, z którą moja przygoda zaczęła się od "Władcy Lewawu" czytanej do konkursu polonistycznego w szkole podstawowej. Bardzo ją wtedy polubiłam dzięki tej książce, jednak tak się złożyło, że do gimnazjum nie miałam z nią styczności. Kiedy w wieku 15 lat odwiedziłam bibliotekę szkolną, pani podała mi "Poczwarkę", w której do reszty się zakochałam. Po niej czytałam jeszcze "Córkę Czarownic", która również bardzo mi się podobała. Choć książki tej pani zeszły potem u mnie na boczny tor to nie zapomniałam nigdy o jej wspaniałym piórze i czekam tylko na okazje, aby móc poczytać coś jeszcze, co wypuściła spod swojego maszynopisu.

Polecam wszystkim serdecznie tą pisarkę, która zdecydowanie łamie stereotyp o tym, że w Polsce nie ma dobrych pisarzy, którzy wydają dobre książki.

Zobacz również

4 komentarze

 1. Czytałam tylko "Poczwarkę", ale inne też mam w planach. Ja chyba nie mam ulubionego autora. Mam sentyment do Rowling, lubię Gombrowicza czy Palahniuka. Zazwyczaj mam odhaczone maksymalnie po 2-3 książki przy każdym autorze, więc trudno tu jednoznacznie wskazać tego ulubionego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczerze mówiąc nie czytałam jeszcze żadnej książki tej autorki, ale mam zamiar nadrobić te rażące braki! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. nie czytałam ale na pewno przeczytam mam ebooka "poczwarki" ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam jeszcze nic tej autorki, chyba trzeba nadrobić zaległości ;)

  OdpowiedzUsuń