Najgorsza rzecz jaką zrobiła - Alice Kuipers

Tytuł: Najgorsza rzecz jaką zrobiła Tytuł oryginału: The Worst Thing She Ever Did Autor: Alice Kuipers Wydawnictwo: Nasza Ks...


Tytuł: Najgorsza rzecz jaką zrobiła
Tytuł oryginału: The Worst Thing She Ever Did
Autor: Alice Kuipers
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Moja ocena: 7/10

Zanim zrobiłam przerwę na „Potop” postanowiłam sobie, że pierwszą książką jaką po nim przeczytam będzie właśnie „Najgorsza rzecz jaką zrobiła”. Po lekturze wiedziałam, że był to dobry  wybór i aż żal ją było zamykać.

„Nawet za chmurami kryje się czysty horyzont.”*

Sophie jest szesnastoletnią dziewczyną, która w swoim życiu przeszła już najgorsze doświadczenia. W tragicznych okolicznościach straciła swoją starszą siostrę Emily. Od czasu dramatycznego wypadku nie może się pozbierać, a całą winą za zdarzenia obarcza samą siebie. Na domiar złego dziewczyna żyje w przekonaniu, że jej matka wolałaby, aby to Sophie spotkała ta tragedia, ponieważ jej zdaniem od zawsze żyła w cieniu starszej siostry. Jej przyjaciółka Abigail stara się jej pomóc, jednak Sophie dystansuje się od ludzi i nie jest już taka jak przed wypadkiem. Mimo, że Sophie chce się do niej zbliżyć, coś ją blokuje. A jak to wszystko się rozwiąże, musicie już przeczytać sami.

Książka jest napisana w formie pamiętnika Sophie. Kiedy to spostrzegłam, nie byłam zachwycona, bo dotąd nie przepadałam jakoś za taką formą literatury. Jednak z kolejnymi kartkami powoli się do niej przekonywałam, co ostatecznie zakończyło się jednak moją sympatią do pamiętników. Pióro Alice Kuipers jest lekkie i bardzo przyjemnie czytało mi  się jej dzieło. Książka jest krótka i kiedy skończyłam ją czytać było mi trochę szkoda (chętnie sięgnęłabym po nią jeszcze raz, nie znając jej). Myślałam też o tym, jakby mogła wyglądać kontynuacja powieści. Jest to druga książka z serii „Zbliżenia”, jaką miałam okazję przeczytać i tym razem również się nie zawiodłam. Jestem wścibska i dlatego jednak trochę drażniło mnie to, że praktycznie do ¾ książki nie wiedziałam dokładnie, jak zginęła siostra Sophie. Opisy pamiętnikowe mają to w sobie, że ukazują doskonale emocjonalność i psychikę ich autora. Ta książka właśnie taka jest. Sophie nie jest osobą, której nie sposób nie lubić. Ma bardzo specyficzną osobowość, ale to  pewnością przez przeżycia, jakie ją dotknęły. Ciężko mi było zapałać do niej nieograniczoną sympatią, jak to bywa podczas lektury lekkich czytadełek na odstresowanie. W jednej chwili kibicowałam jej z całej siły, żeby udało się jej w końcu z tym chłopakiem (J), a w następnej już drażnił mnie jej stosunek do matki, która przecież tak się starała. Ciężko jest zrozumieć emocje, które tłumi taka osoba, jeśli się czegoś takiego nie przeszło samemu. Z tym problemem borykała się właśnie jej przyjaciółka Abigail. Książka na pewno ukazuje ważne wartości, m. In. Studium wagi szacunku rodzicielskiego, przeżywanie żałoby i miłości oraz pokazywanie swoich emocji i uczuć.

Książka na pewno jest warta uwagi. Polecam ją zwłaszcza tym, którzy lubią historie „z życia wzięte”. Książka dotyka bardzo aktualnych problemów, za co ją cenię. 

 Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia. :)


*- cytat wyjęty z książki
 --------------------

W końcu powrót. :) Już się stęskniłam. Z "Potopem" nie poszło mi różowo, ale nie chcę się tu już nad tym rozwodzić. :) Mam nadzieję, że cierpliwości do mnie Wam nie brakło. ;)

Pozdrawiam serdecznie ;)

Zobacz również

15 komentarze

 1. Ja bardzo lubię historie pisane w formie pamiętnika, a ta książka wydaje mi się być ciekawa, więc zwrócę na nią uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętam,że czytałam "Życie na drzwiach lodówki" tej autorki, i bardzo mi się to podobało, a dzięki Twojej recenzji na pewno w najbliższym czasie poszukam "Najgorszej rzeczy jaką zrobiła" ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie całkiem jestem do tej książki przekonana. Myślę, że spasuję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Od dawna mam tę książkę na liście "Chcę przeczytać", więc mam nadzieję, że w końcu trafi w moje ręce. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. niespecjalnie ciągnie mnie do lektury, może kiedyś

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakoś nie czuję się do niej przekonana. Raczej nie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi interesująco. Będę musiała poszukać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem ciekawa tej powieści, jeśli tylko będę miała okazję na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Książki nie czytałam ale na pewno po nią sięgnę przy najbliższej okazji.Twoja recenzja zachęciła mnie do przeczytania tej książki.Dodałam się do obserwowanych ponieważ bardzo podoba mi się Twój język i styl pisania recenzji.Jeśli chcesz dodać się do obserwowanych u mnie będzie mi bardzo miło.Serdecznie zapraszam na:
  www.in-world-book.blogspot.com
  Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na kolejną recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 10. Również nie przepadam za pamiętnikami, ale Twoja recenzja brzmi zachęcająco, a i tytuł wraz z okładką z pewnością przykuwają uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam na nią straszną ochotę od dawna, a Ty jeszcze ją powiększyłaś xd No, z chęcią przeczytam ;D

  OdpowiedzUsuń
 12. Może i przeczytam :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam przyjemność oznajmić, że organizuję mój pierwszy blogowy konkurs! Zapraszam Cię do zabawy. Można wygrać ebook, który naprawdę mi się spodobał. Szczegóły u mnie na blogu. Pozdrawiam :)

  http://ksiazki-legera.blogspot.com/2012/07/konkurs.html

  OdpowiedzUsuń
 14. Myślę, że w swoim czasie książka trafi w moje ręce. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Witaj! Zapraszam do siebie po wyróznienie dla Ciebie:))

  OdpowiedzUsuń